Ścieżki edukacyjne to oznakowane w terenie trasy, które pozwalają odkrywać to, czego sami nie dostrzegamy, co dotychczas często wydawało się nieciekawe i nieatrakcyjne. Są zazwyczaj krótkie i zamykają się w pętli z początkiem i końcem w tym samym miejscu. Na ścieżkach znajdują się tablice informacyjne i inne obiekty służące poznaniu prezentowanych zagadnień.
1. Ścieżka „LAS”, znaki zielone, 12 przystanków, długość 1,5 km, czas przejścia – 1 godzina. Rozpoczyna się przy siedzibie parku w Krzywem i początkowo prowadzi po drewnianych kładkach przez podmokły, liściasty las. Ścieżka wiedzie przez zróżnicowane zespoły leśne i wokół śródleśnego jeziorka Suchar I. Na trasie ustawiono tablice opisujące kilka typowych dla parku siedlisk leśnych, stanowisko archeologiczne z epoki kamienia, gady występujące w parku, owady gniazdujące w glinie oraz bartnictwo.
2. Ścieżka „SUCHARY”, znaki zielone, 7 przystanków, długość 2,5 km, czas przejścia – 2 godziny. Początek ścieżki znajduje się w odległości 400 m od siedziby parku w Krzywem. Ścieżka prowadzi wokół śródleśnych jezior (sucharów), przez lasy i torfowiska z charakterystycznymi roślinami i zwierzętami. Na trasie ścieżki można zobaczyć żeremia i zgryzy bobrowe, a przy odrobinie szczęścia bobry. Ścieżka została wyposażona w kładki przez tereny podmokłe, zadaszone miejsce odpoczynku oraz platformę widokową.
3. Ścieżka „JEZIORA”, znaki niebieskie, 11 przystanków, długość 5 km, czas przejścia – 3 godziny. Znajduje się koło Gawrych Rudy, nad Zatoką Słupiańską jeziora Wigry. Na trasie zobaczymy 3 jeziora: Wigry, Suchar Wielki i Długie. Poznamy etapy powstawania jeziora Wigry i historię nieistniejącej wsi Słupie.
4. Ścieżka „PŁAZY”, znaki zielone, 6 przystanków, długość 4,2 km, czas przejścia – 2,5 godziny. Znajduje się we wsi Rosochaty Róg. Na środkowym, półkilometrowym odcinku, przebiega wokół drobnych „oczek” wodnych specjalnie odtworzonych dla płazów. Wyposażona jest w 6 tablic informacyjnych oraz kładkę i pomost. Ścieżkę tę, podobnie jak pozostałe, można zwiedzać przez cały rok. Najlepszym jednak okresem do obserwacji płazów jest wiosna, kiedy zwierzęta te odbywają gody.
5. Ścieżka „PUSZCZA”, znaki żółte, 8 przystanków, długość 3,8 km, czas przejścia – 2 godziny. Początek ścieżki znajduje się w pobliżu mostu na rzece Czarna Hańcza we wsi Wysoki Most, położonej w południowo – wschodniej części parku. Idąc ścieżką, odkryjemy kilka tajemnic z historii Puszczy Augustowskiej oraz jej bogactwa przyrodniczego.