xxx, pornsam, xpornplease, joyporn, pornpk, foxporn, porncuze, porn110, porn120, oiporn, pornthx, blueporn, roxporn, silverporn, porn700, porn10, porn40, porn800, porn900

Dla rowerzystów

Nasz obiekt położony jest na trasie przecinających się szlaków rowerowych Wigierskiego Parku Narodowego, Puszczy Augustowskiej, ogólnopolskiej sieci szlaków rowerowych Green Velo oraz europejskiego szlaku rowerowego via Baltica (trasa rowerowa szlakiem dookoła Bałtyku).

Przyjazd:
Wyjazd:

Oferta dla miłośników turystyki rowerowej

Na terenie obiektu znajduje się wypożyczalnia rowerów „Merida”. Do Państwa użytku udostępniamy 20 rowerów różnego rodzaju: górskich, trekkingwych, damek, dla dzieci.
Na specjalne życzenie turystów organizujemy wyprawy rowerowe zgodnie z przedstawionymi poniżej trasami szlaków rowerowych.

Dla naszych Gości oferujemy możliwość skorzystania z bezpiecznego i nieodpłatnego przechowania rowerów wraz z bagażami rowerowymi oraz sprzętu i wyposażenia rowerowego. Dodatkowo rowerzystom udostępniamy pomieszczenie do wysuszenia mokrych ubrań i sprzętu.
Dla Gości korzystających z usług noclegowych umożliwiamy dostęp do aneksu kuchennego. Dodatkowo dla wszystkich strudzonych wyprawą rowerową zapewniamy miejsce w celu odpoczynku oraz zjedzenia posiłku. Udostępniamy także narzędzia do podstawowych napraw rowerów oraz parking rowerowy.

Za dodatkową opłatą oferujemy dla naszych Gości specjalne posiłki (na miejscu jak i na wynos) przede wszystkim w postaci pełnowartościowych śniadań (opracowanych pod kątem potrzeb żywieniowych osób aktywnych w tym naturalnie wyciskane soki).

Świadczymy usługi transportowe rowerów, bagażu, pojazdów lub gości do kolejnego etapu wyprawy, w cenie od 5 do 10 zł/km ( w zależności od liczby osób, bagażu, rowerów).

Ponadto współpracujemy ze znajdującym się w odległości 10 km od nas, profesjonalnym serwisem obsługi rowerowej Tandem, Sklep rowerowy, ul. Reja 46E, Suwałki posiadającym w sprzedaży także części zamienne do rowerów.

Dla osób zainteresowanych pobytami rowerowymi uwzględniającymi trasy przejazdowe, nieodpłatnie udzielamy pomocy w zakresie znalezienia i rezerwacji noclegów w kolejnych obiektach przyjaznych rowerzystom na różnych szlakach rowerowych w tym także na szlaku Green Velo.

Szlaki rowerowe Wigierskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Augustowskiej

Poruszanie się po szlakach turystycznych jest podstawowym sposobem poznawania naszego parku. Obecnie zapraszamy na 245 km oznakowanych w terenie szlaków lądowych – pieszych, rowerowych oraz ścieżek edukacyjnych. Trasom turystycznym towarzyszą urządzone miejsca odpoczynku – zadaszenia i ławy, wieże i platformy widokowe, kładki oraz pomosty.

Malownicza trasa rowerowa prowadząca z Gawrych Rudy na Zatokę Słupiańską. Po drodze mijamy punkt widokowy u Jawora. Następnie trasa prowadzi wzdłuż jeziora Wigry aż do Zatoki Słupiańskiej ( zielonym szlakiem). Należy pamiętać aby dojeżdżając do leśnego ronda (Słupie) skręcić na chwilę w prawo nad zatokę. Następnie wracając z zatoki do pętli kierujemy się niebieskim szlakiem w kierunku ścisłego rezerwatu przyrody nad jeziorem Muliczne oraz jeziorem Długie. Trasa stanowi pewnego rodzaju pętlę i pozwala wrócić drogą przez las do Gawrych Rudy. Trasa szczególnie polecana wszystkim miłośnikom rowerowych wypraw. Więcej informacji na www.nadwigrami.info

Trasa prowadzi wzdłuż jeziora Wigry z Gawrych Rudy (mijając punkt widokowy u Jawora) do zatoki Słupiańskiej (idealne miejsce na kąpiel w jeziorze). Następnie przejeżdża się przez sosnowo – świerkowy las, w okolicach jeziora Muliczne, gdzie rozpoczyna się ścisły rezerwat przyrody. Dojeżdża się do 2 km kładki ułożonej nad rozlewiskiem Czarnej Hańczy. Po przejechaniu kładki przejeżdża się wzdłuż jeziora Wigry, przez kolejne miejscowości Cimochowizna, Stary Folwark, aby dojechać do Klasztoru Nad Wigrami. Zwiedzając Klasztor warto wejść na wieżę znajdującą się na terenie klasztoru, gdzie można zobaczyć widok na całą okolicę jeziora Wigry oraz Wigierski Park Narodowy. Następnie trasa prowadzi przez kolejne miejscowości Czerwony Folwark, Rosochaty Róg, Mikołajewo i Czerwony Krzyż. Warto zrobić przystanek na chwilę podziwiając piękne stada koni ze stadniny koni w Mikołajewie i Czerwonym Krzyżu. Trasa następnie prowadzi przez uroczy las . Po przejechaniu kilku kilometrów o ile starcza sił, można zatrzymać się nad Zatoką Piaski z widokiem na wyspę Kamień (idealne miejsce na kąpiel w jeziorze). Wracając cały czas prostą wąską drogą asfaltową przez miejscowość Bryzgiel , można na koniec zatrzymać się przy punkcie widokowym, gdzie znajduje się również klub żeglarski „Kamena”. Ostatnie kilometry trasy prowadzą krętą drogą asfaltową przez piękny las aż do samej Gawrych Rudy. To nie jest tylko trasa rowerowa, to wyprawa z wieloma atrakcjami na cały dzień. Więcej informacji na www.nadwigrami.info.

Szlak prowadzi wzdłuż jeziora Wigry z Gawrych Rudy (mijając punkt widokowy u Jawora) do zatoki Słupiańskiej (idealne miejsce na kąpiel w jeziorze). Następnie przejeżdża się przez sosnowo – świerkowy las, w okolicach jeziora Muliczne, gdzie rozpoczyna się ścisły rezerwat przyrody. Następnie dojeżdżamy do Sobolewa – typowej suwalskiej wsi, malowniczo położonej nad rzeką Czarna Hańcza. Kierując się dalej trasą dojeżdżamy do siedziby Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywym. Godne polecenia jest zwiedzenie znajdującego się tam muzeum. To także dobre miejsce na przystanek. Po krótkiej przerwie kierujemy się dobrze zorganizowanym szlakiem wokół jezior Krzywe, Czarne, Koleśne , mijając następnie z boku jezioro Dąbrówka. Po okrążeniu jezior, wracamy do miejscowości Krzywe, gdzie kierujemy się mało ruchliwą drogą asfaltową do miejscowości Sobolewo a następnie Gawrych Ruda.

Szlak prowadzi wzdłuż jeziora Wigry z Gawrych Rudy (mijając punkt widokowy u Jawora) do zatoki Słupiańskiej (idealne miejsce na kąpiel w jeziorze). Następnie przejeżdża się przez sosnowo – świerkowy las, w okolicach jeziora Muliczne, gdzie rozpoczyna się ścisły rezerwat przyrody. Następnie dojeżdżamy do Sobolewa – typowej suwalskiej wsi, malowniczo położonej nad rzeką Czarna Hańcza. Następnie kierujemy się szlakiem przez las do głównej drogi, obecnie także pięknie nowo wykończonego szlaku rowerowego wzdłuż drogi 555 ( Suwałki – Sejny). Przejeżdzamy Stary Folwark kierując się dalej przez miejscowości Tartak, Piertanie. Okrążamy jezioro Pierty przejeżdżając następnie przez kolejne suwalskie wioski Lipniak, Nowa Wieś. Kierujemy się szlakiem wzdłuż jezior Krzywe, Czarne, Koleśne , mijając następnie z boku jezioro Dąbrówka. Po okrążeniu jezior, wracamy do miejscowości Krzywe, gdzie kierujemy się mało ruchliwą drogą asfaltową do miejscowości Sobolewo a następnie Gawrych Ruda. Dlaczego „50”. Chcąc nie chcąc 50 km rowerem trzeba zrobić – po niełatwym terenie.

Trasa z Gawrych Rudy prowadzi krętą drogą asfaltową do Bryzgla, gdzie warto zatrzymać się na początku miejscowości przy punkcie widokowym, obok leśniczówki. Obok punktu widokowego, mieści się w tam klub żeglarski Kamena. Następnie kierujemy się dalej drogą asfaltową do miejscowości Monkinie, Walne aż do samych Aten, gdzie możemy podziwiać urocze widoki na jezioro Blizno. Wracając kierujemy się na miejscowość Walne, wracając następnie cały czas przez las aż do Gawrych Rudy. Alternatywnie można do Aten wybrać i wrócić się tą samą trasą przez las i następnie przez miejscowość Walne, trasa jest krótsza o 5- 6 km, wprawdzie powtarzamy trasę w jedną i drugą stronę ale przejeżdżamy leśną ścieżka a nie drogą asfaltową, która w okresie letnim jest często wybierana przez kierowców samochodów przemieszczających się na trasie Suwałki – Augustów.

Trasa polecana dla wielbicieli leśnych ścieżek. Z miejscowości Gawrych Ruda  – do Walne prowadzi cały czas przez las. Następnie przecinamy główną drogę i kierujemy się do miejscowości Danowskie, gdzie możemy podziwiać jezioro Blizno, okrążając jezioro trasa prowadzi także przez las. Dojeżdżamy do miejscowości Podnownika, a następnie jadać cały czas przez las wracamy do Gawrych Rudy.

Pierwsza cześć szlaku to część tras dookoła Wigier. Trasa z Gawrych Rudy prowadzi krętą drogą asfaltową do Bryzgla, gdzie warto zatrzymać się na początku miejscowości przy punkcie widokowym, obok leśniczówki. Obok punktu widokowego, mieści się w tam klub żeglarski Kamena. Następnie kierujemy się dalej drogą asfaltową do miejscowości Czerwony Krzyż. Po drodze możemy na półwysep Zakąty, gdzie możemy podziwiać piękne widoki na jezioro Wigry. W miejscowości Czerwony Krzyż, możemy zobaczyć piękne stado koni , ze znanej w całym kraju hodowli z Mikołajewa nad Wigrami. Z Czerwonego Krzyża kierujemy się cały czas leśną drogą aż do Tobołowa, gdzie można zrobić przystanek nad uroczym jeziorkiem. Następnie wracamy krętą drogą asfaltową przez Krusznik, Monkinie i Walne. Następnie zjeżdżamy na leśną dróżkę wracając tym samym do Gawrych Rudy.

Pierwsza cześć szlaku to część tras dookoła Wigier. Trasa z Gawrych Rudy prowadzi krętą drogą asfaltową do Bryzgla, gdzie warto zatrzymać się na początku miejscowości przy punkcie widokowym, obok leśniczówki. Obok punktu widokowego, mieści się w tam klub żeglarski Kamena. Następnie kierujemy się dalej drogą asfaltową przez Monkinie do miejscowości Danowskie nad jeziorem Blizno. Natępnie przejeżdżamy ok. 10 km odcinek leśną ścieżką prowadzącą przez uroczyska „Powstańce” oraz „Nad Długim”. Następnie wjeżdżając do miejscowości Przewieź, docieramy do szlaku jezior Augustowskich, przecinając jezioro Białe i Studzienniczne, kierujemy się wzdłuż jeziora Białe docierając do samego Augustowa. Wracając z Augustowa kierujemy się mało ruchliwą drogą asfaltową przez Szczebrę i Podnowinkę. Następnie zjeżdżając na leśną ścieżkę wracamy do Gawrych Rudy.

Pierwsza cześć szlaku to część tras dookoła Wigier. Trasa z Gawrych Rudy prowadzi krętą drogą asfaltową do Bryzgla, gdzie warto zatrzymać się na początku miejscowości przy punkcie widokowym, obok leśniczówki. Obok punktu widokowego, mieści się w tam klub żeglarski Kamena. Następnie kierujemy się dalej drogą asfaltową do miejscowości Tobołowo nad jeziorem Tobołowo. Następnie przejeżdżamy drogą asfaltową przez las w kierunku miejscowości Macharce. Przecinając główna drogę nr 16 zaczynamy trasę wokół jeziora Serwy przejeżdżając przez kolejne miejscowości Mołowiste, Płaska, Sucha Rzeczka – Serwy . Następnie kierujemy się drogą przez Dalny Las i Serski Las. Następnie kierujemy się nad jezioro Blizno do miejscowości Danowskie. Następnie dojeżdżając do miejscowości Walne zjeżdżamy na leśną ścieżkę i wracamy do Gawrych Rudy.

W rejonie parku szlak przebiega na odcinku: Danowskie – Monkinie – Bryzgiel – Gawrych Ruda – Sobolewo – Leszczewek – Stary Folwark – Magdalenowo – Czerwony Folwark – Rosochaty Róg – Maćkowa Ruda – Wysoki Most (ok. 30 km).

Jest to odcinek międzynarodowej trasy rowerowej, która docelowo ma połączyć Ateny w Grecji z Przylądkiem Północnym w Norwegii. Na terenie województwa podlaskiego prowadzi z Tarnowa koło Łomży do przejścia granicznego w Ogrodnikach i tam na razie się kończy.

Szlak łatwy, prowadzący głównie lokalnymi drogami asfaltowymi. Typowy szlak rowerowy, mało przydatny dla turystyki pieszej czy narciarskiej.

W najbliższym czasie planuje się połączenie obu tras. W rejonie WPN-u przebiega na odcinku: Sarnetki – Czerwony Krzyż – Mikołajewo – Czerwony Folwark – Magdalenowo – Stary Folwark – Leszczewek – Krzywe – Mała Huta – Nowa Wieś – Lipniak – Dębowo (ok. 20 km).

Szlak ten prowadzi przez obszary o najwyższych walorach przyrodniczych – Puszczę Białowieską, Dolinę Górnej Narwi, Kotlinę Biebrzańską, Puszczę Augustowską i Pojezierze Suwalskie. Trasa łączy ze sobą 3 parki narodowe – Białowieski, Narwiański i Biebrzański – oraz 2 parki krajobrazowe – Suwalski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Oprócz szlaków pieszych i rowerowych, znakowanych zgodnie z unormowaniami PTTK, są na terenie WPN-u również zwykłe drogi gruntowe udostępnione dla ruchu turystycznego. Wszystkie te drogi doskonale nadają się dla rowerzystów, dlatego potocznie nazywane są w parku „drogami rowerowymi”. Zostały one oznakowane drogowskazami – prostokątnymi tabliczkami. U góry znaku znajduje się symbol roweru, obok niego strzałka, a poniżej nazwa miejscowości docelowej i odległość. Od drogowskazów szlaku rowerowego odróżnia je to, że strzałka jest w kolorze tła tabliczki, czyli biała. Długość takich dróg wynosi w granicach parku nieco ponad 30 km.

Oznakowany żółtym symbolem JP2 i żółto-zielonymi tabliczkami o wymiarach 25×10 cm.

Rozpoczyna się w Ełku, a kończy przy Klasztorze Wigierskim. Na terenie parku i jego otuliny biegnie na trasie: Buda Ruska – Maćkowa Ruda – uroczysko Węgzał – Mikołajewo – Czerwony Folwark – Wigry. Długość tego odcinka: 11 km. Szlak dla pieszych i rowerzystów.

„Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” to pięć projektów regionalnych, które utworzą spójną trasę rowerową biegnącą przez pięć województw: lubelskie (ok. 350 km), podkarpackie (ok. 430 km), podlaskie (ok. 590 km), świętokrzyskie (ok. 190 km) i warmińsko-mazurskie (ok. 420 km). Będzie ona przeprowadzona przez atrakcyjne obszary, m.in. miejsca cenne przyrodniczo, zabytki, ważne węzły komunikacyjne, przesiadkowe. W projekcie zaplanowano modernizację już istniejących tras rowerowych, budowę nowych, wykorzystanie istniejących dróg o niewielkim natężeniu ruchu, utworzenie sieci miejsc postojowych i odpowiednie oznakowanie całego szlaku.

Od granicy z województwem warmińsko-mazurskim w miejscowości Gromadczyzna (gmina Wiżajny) przez Suwałki, Wigierski Park Narodowy, Augustów, Biebrzański Park Narodowy, Goniądz, Tykocin, Narwiański Park Narodowy, Białystok, Supraśl, Siemianówkę, Białowieski Park Narodowy, Hajnówkę, Mielnik do granicy z woj. lubelskim w miejscowości Niemirów.